ANSIOLUETTELO

Johanna Mia Loukaskorpi

HENKILÖTIEDOT

Syntynyt 25.5.1974 Kangasalla

Naimisissa ja kolme lasta (syntymävuodet 1998, 2001 ja 2007)

KOULUTUS

Opinto-ohjaaja (AMK) 60 op 2016, Jamk

Opetushallinnon tutkinto 15 op 2015, Opetushallitus

Opettajien vertaismentorikoulutus 10 op 2014, Jyväskylän yliopisto

Filosofian maisteri, äidinkielen ja kirjallisuuden aineenopettaja, Helsingin yliopisto 2003

Ylioppilas, Kangasalan lukio 1993

TYÖKOKEMUS

Hyvinvoinpalveluiden palvelualueen apulaispormestari 12.6.2017-

Oppilaanohjaaja, Hämeenlinnan yhteiskoulu ja Hämeenlinnan lyseon koulu 10.8.2016-22.12.2016 (virkavapaalla omasta virastani)

Äidinkielen ja kirjallisuuden lehtori, Hämeenlinnan yhteiskoulu 1.8.2011-11.6.2017 (virkavapaalla virasta 12.6.2017-)

Äidinkielen ja kirjallisuuden vs. lehtori (opettajankouluttaja), Tampereen normaalikoulu 10.8.2010-5.6.2011

Äidinkielen ja kirjallisuuden (suomi toisena kielenä) päätoiminen tuntiopettaja, Pohjois-Hervannan koulu 1.8.2009-31.7.2010

Äidinkielen ja kirjallisuuden päätoiminen tuntiopettaja, Kaukajärven koulu 1.8.2006-31.7.2009

Äidinkielen ja kirjallisuuden päätoiminen tuntiopettaja, Sampolan koulu 1.8.2004-31.7.2006

Äidinkielen ja historian päätoiminen tuntiopettaja, Pälkäneen yhteiskoulu 1.8.2003- 31.7.2004

Sivutoiminen äidinkielen opettaja, Suomen kosmetologien yhdistyksen opisto 2002-2003

Suomen kielen opettaja (S2), Linguarama Suomi Oy osa-aikaisesti 7.12.1998- 4.5.1999

KUNNALLISET LUOTTAMUSTOIMET

Tampereen kaupunginvaltuutettu 2009-

Sosiaali- ja terveyslautakunnan puheenjohtaja 2017-

Sivistys- ja kulttuurilautakunnan puheenjohtaja 2017-

Pirkanmaan maakuntavaltuuston jäsen 2017-

SOSTE ry:n hallituksen jäsen 2018-

Pirkanmaan hoitokodin haliintoneuvoston jäsen 2018-2019ja varapuheenjohtaja 2019-

Lasten ja nuorten lautakunnan jäsen 2013-2017

Sivistys- ja elämänlaatupalveluiden lautakunnan jäsen 2009-2012, varajäsen 2013-2017

Yhdyskuntalautakunnan varajäsen 2009-2010

Tampereen teatterinkesän hallituksen jäsen 2011-2017

Sarka oy:n hallituksen varapuheenjohtaja 2013-2017

Muotialan asuin- ja toimintakeskus oy:n hallituksen jäsen 2017

Sorin Sirkuksen hallituksen jäsen 2010-2013

Luovan kirjallisen työn toimikunnan (Tampereen kirjallisuuspalkinnosta päättävän raadin) jäsen 2013-2017

Kalevan lukion Kannatusyhdistys ry:n johtokunnan jäsen 2013-2017

Maakuntavaltuuston varajäsen 2009-2017

POLIITTISET LUOTTAMUSTOIMET

Rantaperkiön työväenyhdistyksen varapuheenjohtaja 2013-2014

Rantaperkiön työväenyhdistyksen johtokunnan jäsen 2010-2012

Tampereen SDP:n kunnallisjärjestön kunnallistoimikunnan jäsen 2010-2011

Kansanedustajaehdokas Hanna Tainion vaalipäällikkö eduskuntavaaleissa 2011

Puoluekokousedustaja 2010, 2012, 2017

MUUT LUOTTAMUSTOIMET

Härmälän koulun vanhempainyhdistys puheenjohtaja 2008-2009, varapuheenjohtaja 2009—2011, johtokunnan jäsen 2005–2011 ja tilintarkastaja 2011-2013

Ainejärjestö Putkinotko ry:n hallituksen sihteeri 1996 ja puheenjohtaja 1997

Kotimaisen kirjallisuuden pienryhmäohjaaja (tutor) 1996

Helsingin yliopiston koulutuspoliittisen jaoston jäsen 1997

Kotimaisen kirjallisuuden virantäyttötoimikunnan opiskelijaedustaja

KIELITAITO

englanti (erinomainen), saksa (tyydyttävä) ja ruotsi (kohtalainen)

HARRASTUKSET

Luova kirjoittaminen, lukeminen, teatteri, puutarhan hoito ja ulkoilu